Pri kúpe nehnuteľnosti musíte okrem poistenia a iných vecí myslieť aj na daňovú povinnosť. Kto musí podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností na rok 2021? Dokedy treba podať priznanie a kedy musíte zaplatiť daň z nehnuteľností? Prinášame vám všetky dôležité informácie.
Prečítajte si aj: Výzdoba ako z filmu - naše tipy, ako si vyzdobiť domov na Vianoce
Daň z nehnuteľností je miestnou daňou, ukladá ju mesto alebo obec. Upravuje ju zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len „zákon o miestnych daniach“).
Predmetom dane z nehnuteľností je:
Daň z nehnuteľností sa vzťahuje na fyzické aj právnické osoby (napr. s.r.o., a.s.).
Podľa § 3 zákona o miestnych daniach je zdaňovacím obdobím pre daň z nehnuteľností kalendárny rok. Pri dani z nehnuteľností si treba dávať pozor na to, že sa platí za zdaňovacie obdobie dopredu, teda za aktuálny rok. To znamená, že daň z nehnuteľností, ktorú daňovník zaplatí v roku 2021 sa vzťahuje na kalendárny rok 2021.
Daňovníkom je každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá má nehnuteľnosť:
Správu dane z nehnuteľností vykonáva mesto alebo obec, na ktorej území sa nehnuteľnosť nachádza. Obec si vo svojom všeobecne záväznom nariadení môže zvýšiť alebo znížiť sadzbu dane, oslobodiť od dane, ako aj rozhodnúť o možnosti podať daňové priznanie elektronicky.
Daňová povinnosť vzťahujúca sa na daň z nehnuteľností vzniká 1. januára 2021 v tom prípade, ak sa daňovník stal v roku 2020:
ktorá je predmetom dane (t. j. pozemok, stavba, byt). To, kedy sa daňovník stáva vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, závisí od predmetu dane z nehnuteľností, ktorý bližšie špecifikuje zákon o miestnych daniach.
Daňová povinnosť vzniká aj v prípade, ak sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára 2021. V prípade, že ste nehnuteľnosť nadobudli po 2.1.2021, budete povinný platiť daň z nehnuteľností až na rok 2022.
Špecifickým prípadom, ktorý sa týka dane z nehnuteľností je jej nadobudnutie vydražením alebo dedením, kedy daňová povinnosť dedičovi alebo vydražiteľovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič, resp. vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti.
Daňová povinnosť k dani z nehnuteľností zaniká daňovníkovi 31. decembra 2020, ak v rozmedzí dátumov od 2.1.2020 do 1.1.2021 vrátane, daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane.
Daňové priznanie musí do 31. januára 2021 svojmu správcovi dane podať každý daňovník, ktorému za zdaňovacie obdobie vznikla daňová povinnosť k dani z nehnuteľností. Lehota na podanie priznania k dani z nehnuteľnosti na rok 2021 je do 31. januára 2021, avšak, nakoľko tento deň pripadne na nedeľu, termín na podanie daňového priznania je 1. február 2021.
Poznáme dva typy daňového priznania k dani z nehnuteľností, a to:
Priznanie k dani z nehnuteľností vyplní daňovník pri prvom vzniku daňovej povinnosti (daňové priznanie podáva správcovi dane prvýkrát).
Čiastkové priznanie podáva daňovník ak už v predchádzajúcom období priznanie podal, no v aktuálnom zdaňovacom období mu vznikla nová daňová povinnosť (stal sa vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom ďalšej nehnuteľnosti, došlo k zmene súvisiacej s nehnuteľnosťou alebo jeho vlastníctvo, správa, nájom či užívanie nehnuteľnosti zaniklo).
Ak je nehnuteľnosť (pozemok, stavba, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome) v spoluvlastníctve viacerých osôb, priznanie musí podať každá fyzická alebo právnická osoba, teda spoluvlastník, a to do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. V takomto prípade si ale môžete určiť jedného zástupcu, ktorý podá daňové priznanie za všetkých, pričom túto skutočnosť musí v priznaní uviesť.
Spomínaná dohoda spoluvlastníkov o ustanovení si zástupcu sa nevzťahuje na manželov, ktorí majú nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. V takomto prípade podáva priznanie len jeden z manželov.
Ak priznanie budete podávať elektronicky, budete potrebovať:
Daňovník si svoju daňovú povinnosť týkajúcu sa dane z nehnuteľností sám nevypočíta. Výpočet dane z nehnuteľností na rok 2021 je úlohou správcu dane. Daň z nehnuteľností vyrubuje správca dane (obec) každoročne podľa stavu k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Lehota na vyrubenie dane z nehnuteľností nie je pre správcu dane stanovená.
Daň sa vypočíta na základe údajov, ktoré daňovník uvádza v daňovom priznaní (napr. výmera bytu v m2, výmera pozemku alebo počet podlaží stavby) a príslušnej sadzby. Splatnosť dane je 15 dní odo dňa, kedy rozhodnutie správcu dane nadobudlo právoplatnosť. Správca dane môže (a nemusí) určiť platenie dane z nehnuteľností v splátkach.
Povinnosť podávať daňové priznanie a platiť daň sa väčšinou nevzťahuje na byty a nebytové priestory, pozemky a stavby vo vlastníctve a správe štátnych a iných verejných inštitúcií. Kompletný zoznam definuje § 17 Zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
Tip: Správca dane môže znížiť alebo oslobodiť od dane aj ďalšie kategórie pozemkov, stavieb alebo bytov. Daňovník v takomto prípade musí svojho správcu dane požiadať o oslobodenie alebo zníženie dane z nehnuteľnosti a doručiť mu písomnú žiadosť najneskôr do 31. januára príslušného zdaňovacieho obdobia.
Výška pokuty za nepodanie daňového priznania v riadnom termíne môže byť vo výške vyrubenej dani, nie menej ako 5 eur, najviac však 3 000 eur.